Dolandırıcılık Vakalarına İlişkin Duyuru

Atina Büyükelçiliği 01.08.2012

Son dönemde, “bir yakınlarını Türkiye’ye veya bulundukları Avrupa ülkesine getirebilmek amacıyla Yunanistan’a para transfer ettiklerini ancak para gönderilmesi talebinin sürekli hale gelmesi nedeniyle dolandırılmış olduklarından şüphelendiklerini”  belirten çok sayıda vatandaşımız, Büyükelçiliğimize ve Başkonsolosluklarımıza başvuruda bulunmaktadırlar. 

 

Mağdur vatandaşlarımızla yapılan görüşmelerde, para transferi yapılan kişi ile internet ortamında tanışıldığı; Türkçe görüşüldüğü; karşılıklı “fotoğraflar” gönderildiği; belirli bir güven ortamının oluşmasının ardından, Türkiye’ye gelecek kadar yeterli parası olmadığı; pasaport almak veya seyahat sigortası yaptırmak için belirli bir miktar paraya ihtiyaç duyulduğu, ailesinin bakıma muhtaç  duyduğu vb. nedenlerle para transferinin talep edildiği anlaşılmaktadır.

 

İlk para transferinden sonra başka gerekçelerle de para gönderilmesinin  istendiği mağdur vatandaşlarımızca belirtilmektedir. Müteakip para taleplerinde en sık ileri sürülen husus, “Pasaportun alındığı, seyahat sigortasının yapıldığı, ancak Yunanistan’dan diğer ülkelere gidebilmek için havaalanında ya da diğer gümrük kapılarında belirli bir miktar nakit para ibraz etme zorunluluğu” olduğudur.

 

Esasen, Türk vatandaşları, Yunanistan vatandaşları ya da üçüncü ülke vatandaşlarının Yunanistan’dan başka ülkelere seyahatleri öncesinde havaalanlarında ya da gümrük kapılarında para ibraz etmeleri şeklinde bir uygulama bulunmamaktadır.

 

Vatandaşlarımızın bazıları, ikinci kez para gönderdikten sonra sözkonusu kişiye ulaşamadıklarını belirterek, bu kişilerin havaalanında tutuldukları zannıyla Büyükelçiliğimizin ve Başkonsolosluklarımızın yardımını istemektedirler.

 

Mağdur vatandaşlarımız para transfer ettikleri kişiyle daha önce hiçbir şekilde yüzyüze görüşmediklerini, yalnızca belirli telefon numaraları üzerinden iletişim kurduklarını ve sözkonusu telefon numaralarının artık işlevsel olmadığını; para transfer ettikleri kişi ile aralarında hiçbir yazılı sözleşmenin bulunmadığını; para transferi yapmaları için tehdit edilmediklerini belirterek, parayı kendi rızaları ile gönderdiklerini kabul etmekle birlikte dolandırıldıklarını ifade etmektedirler.

 

Bu tür taleplerde dikkatli olmaları amacıyla vatandaşlarımıza önemle duyurulur.

Monday - Friday

09:00 - 18:00

1/1/2017 New Year
1/6/2017 Epiphany
2/27/2017 Shrove Tuesday (movable feast)
3/25/2017 National Independence Day
4/14/2017 Good Friday
4/16/2017 Easter
4/17/2017 Holy Spirit
5/1/2017
6/5/2017 Holy Spirit (movable feast)
8/15/2017 Assumption
10/28/2017 National Day WWII
12/25/2017 12/26/2017 Christmas